Atrakcje w Bieszczadach

jezioro solińskie

Jezioro Solińskie

Domki znajdują się zaledwie 1,2 km od zapory w Solinie. Znajduje się tam bardzo duży deptak z wieloma restauracjami, wieloma atrakcjami, oraz z plażą ze strzeżonym kąpieliskiem. Każdy kto ma ochotę może zwiedzić ten obiekt z góry, a Ci bardziej ciekawi mogą zobaczyć ten wspaniały obiekt od środka. Codziennie są organizowane wycieczki do wnętrza tamy. Będzie to dla Państwa niesamowita wycieczka, dzięki której dowiecie się jak powstawał i jak działa ten wspaniały obiekt.

pętla bieszczadzka

Pętla Bieszczadzka

Każdy bez wyjątku, kto odwiedzi Bieszczady koniecznie musi przejechać się dużą lub małą pętlą bieszczadzką. Jadąc piękną, krętą drogą możemy objechać cały zalew soliński. Jest to niezapomniany widok, który zapycha dech w piersiach. W bardzo niedługim czasie będziemy mogli zobaczyć przepiękną faunę i florę. Jadąc pętlą poczujecie zapach tego regionu i jestem przekonany, że zakochacie się w Bieszczadach. Po drodze możecie się zatrzymać na krótki odpoczynek i nacieszyć się spokojem, a przede wszystkim krystalicznie czystym powietrzem.

połonina wetlińska

Połonina Wetlińska ze słynną Chatką Puchatka

Ten punkt na mapie Bieszczadów jest wręcz obowiązkowy. Jest to jeden ze szczytów w Bieszczadach, z którego można zobaczyć przepiękny krajobraz. Dla mnie i mojej rodziny jest to wyjątkowe miejsce, gdzie co roku wraz z moją żoną i dziećmi wychodzimy na szczyt. Na ten szczyt idzie się bardzo krótko, wyjście jest bardzo łagodne, a na końcu znajduje się piękne schronisko „Chatka Puchatka” .  Na ten szczyt możemy spokojnie iść z małymi dziećmi. Moja 6 letnia córka zdobyła ten szczyt na swoich nóżkach, a druga trzy letnia przeszła sama ¾ drogi. Wracając z wyprawy, koniecznie musimy zahaczyć o słynną Siekierezadę, gdzie możemy się posilić, a przede wszystkim poznać kulturę tego regionu. W restauracji znajduje się ekspozycja regionalnych przedmiotów, oraz zdjęcia ludzi znanych w całej Polsce, czyli Zakapiorów.

ciuchcia bieszczadzka

Bieszczadzka Ciuchcia

Bieszczadzka Ciuchcia to jedna z największych atrakcji w naszym kraju. Jest to przepiękny wąskotorowy, zabytkowy skład jadący przepiękną trasą. Atrakcja cieszy się bardzo dużą popularnością i aby w sezonie przejechać się tą ciuchcią, należy wcześniej zarezerwować sobie bilety. Początek trasy znajduje się w miejscowości Majdan, który prowadzi w dwóch kierunkach: Przysłupia i Balnicy. Jadąc kolejką w otwartych wagonach np. w kierunku Balnicy można podziwiać Żubracze, oraz nieistniejącą, cudnie położoną osadę Solinka. Na końcu trasy znajduje się Balnica, gdzie można podziwiać fotografie fauny i flory Bieszczadów.

skansen sanok

Skansen w Sanoku

Jedną z największych atrakcji na podkarpaciu jest niewątpliwe skansen w Sanoku, odwiedzany co roku przez około sto tysięcy osób. Kiedy znajdziemy się na miejscu w jednej chwili poczujemy się tak, jakbyśmy się przenieśli w czasie.   W skansenie zobaczymy prawdziwe życie naszych przodków, jak żyli, jak mieszkali i jak pracowali. Na miejscu znajdują się wspaniale zachowane domy mieszkalne, kuźnię, szkołę, młyn itd… Obok skansenu znajduje się wiele kramów, gdzie można zakupić wspaniałą pamiątkę, a gdy opadniemy z sił w piekarni można kupić przepyszny prosiak.

sine wiry

Rezerwat Sine Wiry

Rezerwat ” Sine wiry” położony na terenie Parku Krajobrazowego w Międzynarodowym Rezerwacie Biosfery Karpaty Wschodnie. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc  pod względem turystycznym miejsc w Bieszczadach. Można tu zobaczyć wspaniałe przełomy rzeki Wetlinki przeciskającej się pomiędzy wystającymi głazami. Po drodze znajduje się drzewo w kształcie łosia. Legenda głosi, że jeśli łoś z Zawoju piję wodę z wetlinki, to na nizinach na pewno będzie powódź. Będąc w Bieszczadach na pewno warto tu zajrzeć. Sine Wiry na pewno nas zaskoczą pięknym krajobrazem, szumem rzeki i bogactwem przyrody.

drezyny

Bieszczadzkie drezyny w Uhercach Mineralnych

Jeśli lubicie nietypowe atrakcje turystyczne, koniecznie musicie wstąpić do wypożyczalni drezyn rowerowych.  Drezyny rowerowe to specjalne platformy poruszające się po torach napędzane siłą własnych nóg. Na platformie jest miejsce dla czterech osób (dwie muszą pedałować,  a pozostała dwójka siedzi sobie i odpoczywa), dodatkowo jest miejsce dla jednego dziecka. Dla drezyn rowerowych przeznaczone są dwie trasy biegnące w różnych kierunkach – do Ustrzyk Dolnych i do Zagórza.

żubry

Zagroda żubrów w Mucznem

Na obszarze 7 hektarów znajduje się zagroda mająca na celu ochronę żubrów w Polsce. Na porośniętej jodłami i świerkami zagrodzie znajduje się specjalny taras widokowy, który umożliwia obserwację żubrów w ich naturalnym środowisku. Zagroda powstała w ramach projektu „Ochrona Żubrów w Polce częściowo współfinansowaną przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zagroda jest kontynuacja hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 r. W zagrodzie można podziwiać żubry linie białowiesko-kaukaskiej, pochodzącej z Francji i Szwajcarii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ustrzyki Dolne

Jak śpiewa najbardziej znany zespół KSU z Bieszczadów „ Piękne miasto w samych górach, dwie ulice jeden gmach…… Ustrzyki – to stolica Bieszczad jest, Ustrzyki – niech nam żyje W.R.B.”  Będąc w Bieszczadach koniecznie musimy zaglądnąć do Ustrzyk Dolnych, które na przestrzeni ostatnich lat bardzo się rozwinęło. W mieście znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Miasto otoczone jest wspaniałymi trasami pieszo-rowerowymi. W samym mieście można zobaczyć stary młyn z pięknie zachowana infrastrukturą, odwiedzić muzeum przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku narodowego z 7 stałymi ekspozycjami poświęconymi historii, geologii, faunie i florze Bieszczad. Dla amatorów wodnych atrakcji znajdzie nowoczesny basen z odkrytym kąpieliskiem, kortem tenisowym, boiskiem do siatkówki i koszykówki.

 

Będąc w Bieszczadach koniecznie należy śledzić kalendarz wydarzeń. Podczas swojego pobytu możemy natknąć się na wiele bardzo ciekawych imprez. Zaczynając od Święta Pieczonego Ziemniaka, zlotów motocyklistów, poprzez wakacyjne pikniki na których można spróbować regionalnych potraw, a skończywszy na koncertach na których często gości sławny zespół KSU. Na pewno podczas sezonu wakacyjnego nie zabraknie imprez dla tych najmłodszych. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie bieszcady24.pl

Oczywiście to nie wszystkie  atrakcje, które znajdują się w Bieszczadach. Jestem pewny, że podczas swojego pobytu nie jesteśmy w stanie wszystkiego zobaczyć.  Poza opisaną Połonina Wetlińską , trzeba koniecznie wejść na Tarnicę, Caryńską, Bukowe Berdo, a może zdecydujesz się na Wielką lub małą Rawkę albo Pasmo Graniczne. Dla ciekawych historii, koniecznie musimy odwiedzić Klasztor w Komańczy, gdzie był internowany Kardynał Stefan Wyszyński. Jeśli mowa o Komańczy to koniecznie musimy zwiedzić choćby jedną z Cerkwi których na terenie Bieszczad jest bardzo dużo. Jeśli znajdziemy się już Sanoku, koniecznie trzeba zobaczyć wystawę prac bardzo znanego malarza Zdzisława Beksińskiego. Wystawa przedstawia ciekawą, a jednocześnie dramatyczną historię jego rodziny. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji o tym poczytać, koniecznie zajrzyj choćby do Internetu lub oglądnij film oparty na faktach „Szczęśliwa Rodzina”, który przedstawia życie i twórczość Beksińskiego.  Jeśli ktoś dysponuje czasem, może pojechać na zorganizowaną wycieczkę na Ukrainę do Lwowa. Polecam odwiedzenie tego miasta, jest ono bardzo urokliwe i można tam zobaczyć bardzo ciekawe miejsca.